Sites Inria

Version française

Young graduate scientist

List of the acceptable candidates

The lists of the acceptable candidates are posted by order of merit.

- CONCOURS n° 1 CRCN-BSO

1er :

  • MARY Theo

2ème ex-aequo :

  • ETCHEGARAY Christèle
  • FRIOUX Clémence
  • TOURNEMENNE Robin

5ème :

  • COLOMES GENE Joseph Oriol

6ème :

  • SIMON Bertrand

7ème :

  • VULLIEZ Margot

- CONCOURS n°2 CRCN-GRA

1st :

  • CARPENTIER Justin

2nd :

  • MARGUET Aline

3rd :

  • KERIVEN Nicolas

4th ex-aequo :

  • MAZANTI Guilherme
  • METIVET Thibaut

6th ex-aequo :

  • DEVAURS Didier
  • EGAN Malcolm

8th ex-aequo :

  • MARY Théo
  • RADANNE Gabriel

10th ex-aequo :

  • ELDRED Christopher
  • MIRANDA Félix

- CONCOURS n°3 CRCN-LNE

1st ex-aequo :

  • COSTIOU Steven
  • MEYER Pierre-Jean
  • VIE Jill-Jênn

4th ex-aequo :

  • KERIVEN Nicolas
  • LAPERDRIX Pierre
  • MAZANTI Guilherme

7th ex-aequo :

  • MENARD Pierre
  • VIGNY Alexandre

- CONCOURS n°4 CRCN-NGE  

1st ex-aequo :

  • LAPORTE Vincent
  • MAURICE Pauline

3rd :

  • REITER Fabian

4th :

  • HERBACH Ulysse

5th ex-aequo :

  • BUFFE Rémi
  • COURTES Clémentine

 

- CONCOURS n°5 CRCN-PRO

1st :

  • PERRIN Léo

2nd ex-aequo :

  • BREDEN Maxime
  • CAMPAGNE-IBARCQ Philippe
  • CARPENTIER Justin

5th ex-aequo :

  • CASTELLAN Simon
  • RUDI Alessandro

7th ex-aequo :

  • CARRIERE Mathieu
  • DUSSON Geneviève
  • PAZ Ami

- CONCOURS n°6 CRCN-RBA

1st ex-aequo

  • BOUKHAYMA Adnane
  • CASTELLAN Simon
  • MAZOWIECKI Filip

4th ex-aequo

  • HAWKINS Byron
  • LAMBERT Thomas

6th ex-aequo

  • CURY Claire
  • ROUDOT Philippe

- CONCOURS n°7 CRCN-SIF

1st :

  • COUTEAU Geoffroy

2nd :

  • PFEIFFER Laurent

3rd ex-aequo :

  • MAZANTI Guilherme
  • MOREAU Thomas

5th :

  • GARREAU Damien

6th :

  • OYALLON Edouard

- CONCOURS n°8 CRCN-SAM

1st :

  • MARCOTTE Florence

2nd ex-aequo :

  • CARRAL MARTINEZ David
  • MATTEI Pierre-Alexandre

4th ex-aequo :

  • CALATRONI Luca
  • DANTCHEVA Antitza

- CONCOURS n°9 CRCN-NATIONAL

1st ex-aequo :

  • CAMPAGNE-IBARCQ Philippe
  • CHOUZENOUX Emilie
  • RUDI Alessandro

4th ex-aequo :

  • MOULIN-FRIER Clément
  • NALDI Aurélien

6th ex-aequo :

  • DANTCHEVA Antitza
  • EGAN Malcolm
  • PACANOWSKI Romain
  • PADOIS Vincent

10th ex-aequo :

  • PFEIFFER Laurent
  • RENZAGLIA Alessandro
  • ROUDOT Philippe

Keywords: Young graduate scientist Eligibility

Top